Вагітність – важливий етап в житті кожної родини. Тому варто зробити акцент на тому, що до планування малюка батькі повинні поставитися відповідально.
Напевно, ви чули, що зараз дуже популярно серед молодих пар проходити комплексне обстеження перед вагітністю.
Комплекс заходів, які приймає молода сім’я на етапі планування можуть застерегти від небажаних хвороб не тільки майбутнього малюка, але і його маму. Тому за 2-3 місяці до передбачуваного зачаття батьки повинні почати обстеження свого організму. З чого ж почати? На це питання ви знайдете відповідь нижче. Необхідні аналізи при плануванні вагітності:
✓ Загальний аналіз крові
Результати аналізу можуть виявити наявність в організмі батьків запальних процесів. Крім того, саме загальний аналіз крові допоможе визначити здатність до згортання крові молодої мами.
✓ Загальний аналіз сечі
Результати цього аналізу можуть показати наявність інфекційно-запального процесу сечостатевої системи. За допомогою загального аналізу сечі можна оцінити фільтраційну функцію нирок і отримати загальну інформацію про стан основних обмінних процесів в організмі батьків.
Коли базові дослідження були проведені, кожен фахівець починає займатися поглибленим вивченням окремих питань роботи і життєдіяльності організму майбутніх мами і тата. Адже аналізи перед вагітністю – це важливий етап, який не можна пропустити.
✓ Біохімічний аналіз крові
Цей аналіз необхідний для того, щоб оцінити роботу основних внутрішніх органів – нирок, печінки і серця. Відхилення в результатах аналізу можуть вказувати на можливі проблеми в їх функціонуванні. В такому випадку перед зачаттям рекомендується пройти лікування, щоб під час вагітності жінка відчувала себе добре і дитина розвивалася без патологій.
✓ Визначення групи крові і резус-фактора батьків
Можна впевнено сказати, що це один з найважливіших аналізів при плануванні дитини. Так як при імунологічній несумісності батьків можливий розвиток резус-конфлікту, викидня і виникнення труднощів із зачаттям і виношуванням малюка. На сьогоднішній день сучасна медицина може допомогти “несумісним” батькам, однак даний аналіз потрібно здати якомога раніше, щоб запобігти небажаним наслідкам.
✓ Аналіз крові на сифіліс (реакція Вассермана)
Це лабораторне дослідження для виявлення антитіл до блідої трепонеми (збудника інфекції). Дане захворювання може спровокувати внутрішньоутробне зараження малюка, що призводить до патологій розвитку плоду або навіть викидня. У разі виявлення захворювання майбутні батьки проходять лікування.
✓ Аналізи крові на різні види особливо небезпечних інфекцій (гепатит В і С, ВІЛ, герпес, токсоплазмоз, краснуха і цитомегаловірусна інфекція)
Більшість цих інфекцій смертельно небезпечні не тільки для малюка, але і можуть створити серйозну загрозу для здоров’я майбутньої мами. Перед зачаттям дитини від цих інфекцій необхідно позбутися або придушити настільки, щоб вони не змогли зашкодити ні малюкові, ні мамі. Аналізи проводяться методом ПЛР або ІФА. Для аналізу здійснюється забір крові з вени.
Крім перерахованих вище аналізів майбутнім батькам потрібно пройти додатково ряд досліджень індивідуально. Зараз ми детально розберемо список аналізів при плануванні вагітності для мами і тата.
Аналізи для майбутньої матері
✓ Аналіз крові на цукор
За допомогою цього дослідження можна виявити цукровий діабет та інші порушення вуглеводного обміну. Через те, що ці захворювання не проявляються на ранній стадії, вони в подальшому можуть вплинути на розвиток дитини в утробі і призвести до розвитку патологій. Якщо рівень цукру підвищений на етапі планування, майбутня мама може пройти курс лікування і підтримувати рівень глюкози в нормі.
✓ Коагулограма
Результати цього дослідження показують швидкість згортання крові. Цей аналіз також вважається одним з основних. Адже пологи (природні або за допомогою кесаревого розтину) припускають втрату крові. І якщо кров у вагітної згортається повільно, це несе ризик для здоров’я і навіть життя майбутньої мами. Саме тому важливо пройти коагулограмму на етапі планування, коли є можливість пройти терапію, що підвищує згортання крові.
✓ Бактеріологічне дослідження мазка з піхви (аналіз мазка на флору)
Цей аналіз дає уявлення не тільки про наявність патогенної мікрофлори, а й стан слизової оболонки матки. Основні показники – наявність золотистого стафілокока, лейкоцитів і клітин плоского епітелію, рівень грампозитивних паличок, присутність патогенних мікроорганізмів.
✓ ПЛР-дослідження зіскрібка з шийки матки на наявність герпесу, хламідіозу, уреаплазмозу, цитомегаловірусу, мікоплазмозу.
Метод полімеразної ланцюгової реакції цінний тим, що допомагає виявити збудників захворювання навіть тоді, коли їх вміст в організмі в мінімальних кількостях. Це сприяє своєчасному лікуванню і знижує ризик розвитку патологій плода.
✓ Цитологічне дослідження зіскрібка з шийки матки
Для аналізу роблять забір клітин епітелію шийки матки, в подальшому ці клітини досліджуються під мікроскопом. Основна мета цитологічного дослідження – перевірити наявність або відсутність змінених клітин в біоматеріалі, які можуть призвести до онкологічних захворювань.
Важливо пам’ятати, що всі дослідження зіскрібка і мазка вимагають спеціальної підготовки. За кілька днів до аналізу потрібно утриматися від статевих контактів, заборонено користуватися тампонами, приймати душ з антибактеріальними мийними засобами і спринцюватися.
✓ Аналіз крові на гормони
Цей аналіз проводиться на 5-7 і 21-23 день циклу шляхом забору крові з вени. Досліджується рівень гормонів пролактину, тестостерону, прогестерону, ДГЕА-сульфату, гормонів щитовидної залози тощо.
✓ Аналіз на антитіла до фосфоліпідів
Проводиться для виявлення антифосфоліпідного синдрому – захворювання, яке може привести до вроджених патологій, викиднів і загибелі плоду.
✓ Аналіз на антитіла до хоріонічного гонадотропіну
Цей аналіз переважно призначають, коли виникають складнощі з зачаттям. Антитіла до ХЛГ відкидають запліднену яйцеклітину. Якщо будуть виявлені антитіла до хоріонічного гонадотропіну, призначається імуномодулююча терапія, яка дозволяє успішно виносити і народити дитину.
Тепер поговоримо про те які аналізи потрібно здати при плануванні вагітності майбутньому татові.
Аналізи для майбутнього батька
Для чоловіка головне – до зачаття виявити і вилікувати всі наявні інфекції. Але іноді цього недостатньо. У разі, якщо інфекційно-запальні процеси відсутні, а зачати дитини не виходить, можливо, справа в порушеннях сперматогенезу.
✓ ПЛР-аналіз виділень з уретри на герпес, цитомегаловірус, хламідіоз, мікоплазмоз і уреаплазмоз.
Всі ці захворювання дуже небезпечні для вагітних і дуже легко переносяться статевим шляхом. Не можна планувати вагітність, не вилікувавши ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом). Ці хвороби не завадять зачаттю, але можуть згубно позначитися на стані здоров’я.
✓ Спермограма
Це дослідження показує кількість і якість сперматозоїдів. Призначається під час діагностики безпліддя.
✓ MAR-тест
Виявляє наявність антиспермальних антитіл (імуноглобулінів), які атакують власні сперматозоїди.
✓ Дослідження морфології спермії по суворим критеріям Крюгера
Точно визначає ймовірність настання вагітності у жінки. Спеціаліст оцінює форму сперматозоїдів. Адже іноді сперматозоїдів досить, проте через неправильні розміри або форми вони не здатні проникнути в матку і зачаття не провадиться.
✓ Дослідження секрету передміхурової залози
Цей аналіз дає можливість вчасно діагностувати запалення і наявність інфекцій, які можуть бути причиною чоловічого безпліддя.
Усвідомлене і серйозне ставлення до планування зачаття дозволяє уникнути більшість проблем, з якими стикаються пари, які не планували вагітність. Однак варто враховувати, що на всі аналізи перед зачаттям потрібно час від 3 до 6 місяців, а іноді більше. Адже в разі виявлення захворювань потрібне лікування. Але планування малюка – це не той випадок, коли потрібно поспішати.
Важливо пам’ятати, що здорові батьки – запорука здорової вагітності і щасливого малюка!