Життя жінки можна умовно розділити на до і після дивовижних дев’яти місяців, протягом яких в ній зароджується і формується нове життя. Які події відбуваються від появи другої смужки на тесті до хвилини, коли малюк вперше опиниться у Вас на грудях?
Акушерами усього світу прийнято починати відлік першого місяця вагітності з дня завершення останньої менструації. Жінка ще може не здогадуватися про те, що в організмі почав відбуватися ряд змін, і спочатку вони залишаються без уваги. Нерідко набухання молочних залоз жінки приймають за ПМС, зміні смакових вподобань не надають значення, а незвичайним відчуттям внизу живота не приділяють належної уваги. Якщо жінка давно планує вагітність, то те, що сталося зачаття вона може відчути інтуїтивно.
До непрямих ознак вагітності на 1 місяці можна віднести сонливість і стомлюваність через гормональну перебудову організму. Базальна температура в нормі підвищується до 37,1- 37,3 градусів. Один з частих симптомів — це прискорене сечовипускання, яке провокується підвищенням гормону ХГЛ.
Сприятливим завершенням першого місяця вагітності стає прикріплення зародка в порожнину матки (імплантація ембріона).
Відлік другого місяця починається з дня передбачуваної й очікуваної менструації, і супроводжується так званою імплантаційною кровотечею (результат імплантації плодового яйця в стінку матки). Якщо виділення занадто рясні, їх іноді помилково приймають за початок менструації.
Жовте тіло, яке знаходиться в яєчнику, досягло піку свого розвитку і посилено виробляє прогестерон. Цей гормон відповідає за збереження вагітності та формування слизової пробки, яка захищає плід від впливу зовнішнього середовища. На цьому етапі починається зростання матки і лікар може точно назвати термін вагітності.
Другий місяць вагітності вкрай важливий: протягом чотирьох тижнів формуються серцево-судинна система, органи дихання, печінка, вилочкова і підшлункова залоза. На 18-28 день закінчується формування нервової трубки плода. Незважаючи на те, що кінцівки ще зовсім малесенькі, на них вже ледь помітні майбутні пальчики. Організм жінки «перебудовується» і створює комфортні умови для розвитку майбутнього малюка.
Починаючи з другого місяця вагітності, жінка повинна переглянути харчові звички, змінити спосіб життя і почати піклуватися не тільки про себе, а й про здоров’я майбутнього малюка.
На 8 тижні вагітності малюк вже може ворушитися, але мама почне відчувати його рухи трохи пізніше. Зріст малюка вже 2,5 см і на його обличчі починають з’являтися риси: прикриті очі, носик, губи і вушка сформувалися і протягом наступних місяців будуть розвиватися і вдосконалюватися!
Протягом третього місяця вагітності малюк плаває в плодовому міхурі: у нього для цього ще є достатньо місця! Його кістки починають твердіти, і він навіть іноді починає стискати і розтискати свої маленькі кулачки!
На 10 тижні відпадає хвостик; хаотичні рухи змінюються рефлекторними: наприклад, доторкнувшись до стінки матки, він може від неї відштовхнутися! Однак майбутня мама все ще не відчуває цих рухів.
Він уже схожий на крихітного чоловічка, його зріст становить 9 см, але він поки що не дуже пропорційний: руки довші за ноги, а голова велика. Вже зараз у нього починає працювати ендокринна залоза, лімфатичні судини і відбувається формування райдужної оболонки ока. В кінці третього місяця лікар зможе визначити стать Вашого майбутнього малюка!
Мама може до кінця третього місяця набрати два кілограми: збільшення ваги обумовлено збільшенням матки, підготовкою тканин грудей, об’єму крові і лімфатичної рідини. Окрім цього, в цей період настає полегшення у жінок, які мучилися від раннього токсикозу. Під впливом прогестерону і збільшеного обсягу крові, що циркулює по організму, знижується тонус венозних стінок. Тому жінкам, у яких є схильність до варикозного розширення вен, потрібно бути особливо уважними
На четвертому місяці вагітності у майбутньої мами починає активно рости матка і збільшується об’єм циркулюючої крові, що додає роботи серцю. Проте жінкам, які до вагітності не стикалися з серцево-судинними проблемами, цей період не принесе дискомфорту.
Другий триместр зазнає зміни в стані шкіри і волоссі вагітної: існуючі родимки темніють, можуть з’являтися гіпер- і гіпопігментні плями (або так звана «маска вагітності») і проявляється лінія, яка йде від пупка до низу живота. Всі ці зміни є наслідком відкладення меланіну і зникають після пологів.
На 16 тижні вагітності плацента починає виконувати свої функції: крім забезпечення живлення, на ній лежить відповідальність за виведення продуктів життєдіяльності плода. На цьому етапі у малюка з’являються ковтальний і смоктальний рефлекси, починається ріст волосся і вій, формується нігтьова пластина, працюють нирки і сечовий міхур.
Тепер майбутня мама вже може відчувати ледь помітні ворушіння малюка, особливо вони помітні після їжі. Зріст малюка складає близько 20 см, а вага приблизно 200 грам. Живіт жінки стає круглішим, а стрілка на вагах може показувати + 2-4 кг, апетит збільшується. Жінка може відчувати тягнучий біль внизу живота, який пов’язаний зі збільшенням матки і розтягуванням зв’язкового апарату. Відчуття спонтанні і нетривалі.
Місяць, який так чекають більшість матусь, вони відчувають, як рухається їхній малюк! Матка продовжує збільшуватися у розмірах, Ваше оточення вже може помітити округлий животик. Збільшується об’єм крові.
Прогестерон, який виробляється в яєчниках, сприяє розслабленню суглобів, тому багато жінок можуть відчувати біль в попереку. Крім того, 5 місяць — це період, коли організм мами особливо потребує додаткових джерел вітаміну Д, оскільки у малюка формуються кістки.
За ці 4 тижні він стане важче на 200-300 грам і виросте до 30 см. Лікар може почути, як б’ється його серце! На 5-му місяці на пальчиках малюка вже є фаланги, відбувається формування потових залоз і жирового прошарку. Голівка малюка все ще більша за його тіло: роль мозку в процесі розвитку все ще головна.
Активні дітки в цей період вже починають смоктати палець, мацати своє личко, «пізнавати світ» і навіть періодично гикати! Синтезується інтерферон і імуноглобулін: так імунна система стає на захист плоду.
Більша частина вагітності позаду, і багато матусь вже обтяжені своїм станом, їм хочеться скоріше зустрітися з малюком.
На шостому місяці можуть з’являтися набряки стоп, рук і обличчя. Для зменшення їх проявів рекомендується скоротити кількість рідини до 1,2 л/добу. Крім того, слід відмовитися від солоної і гострої їжі тому що вона затримує рідину в організмі.
З’являються розтяжки на животі і грудях, тому рекомендується використовувати спеціальні засоби, які сприяють їх корекції.
Протягом 6 місяця малюк виростає на 5 см (близько 36 см) і стає вдвічі важче (приблизно 800 г). Ваш малюк на цьому етапі вже краще дає ради рукам і одна з них стає домінуючою. Це час, коли кількість нервових клітин досягає максимуму, коли серцебиття чітко чутно, а пульс малюка перевищує пульс матері (120-160 ударів). Зараз йому навіть сняться сни! Поки малюк не спить, мама чітко відчуває його ворушіння!
На 6 місяці продовжують формуватися статеві органи, єдиною менш активною системою залишається система дихання. Ця функція підтримується завдяки плаценті.
Початок останнього триместру! Малюк заповнює порожнину матки, а його голова стає пропорційною розміру тіла. Шкіра малюка стає рожевою, а зріст стрімко збільшується. Зараз його зріст досягає 40-41 см, а вага — 1,500 кг.
На цьому етапі вже сформовані кора головного мозку і нервові клітини. Він починає розрізняти звуки, у нього з’являється реакція на больові відчуття, він бачить, чує і відчуває! Формується навичка регулювання температури тіла, відбувається так зване тренування дихання: коли в дихальних шляхах виявляється навколоплідна рідина, малюк гикає.
28 тиждень — це тиждень, коли плід починає займати правильне положення, перевертається головою вниз.
На цьому етапі у Вашого малюка встановлюються циркадні ритми (ритми сну й активності): деякі дітки сплять, коли спить мама, а вранці будять її бурхливими поштовхами; інші не сплять, коли мама намагається відпочити. В цей же час у малюків починає накопичуватися підшкірно-жирова клітковина.
Маса тіла мами продовжує рости, щотижня вона збільшується на 250-300 грам. Якщо прибавка в вазі більше, це може свідчити про те, що в організмі затримується рідина. Збільшення ваги вагітної в нормі за весь термін вагітності становить 9-12 кг.
Нерідко на початку третього триместру вагітні жінки відчувають біль в спині, який провокується зростаючим навантаженням на хребет і розм’якшенням зчленувань тазових кісток
На 8 місяці Ваш малюк вже досить великий, він заповнює матку і йому стає вже дещо тіснувато. Саме тому Ви можете відчувати його поштовхи сильніше. Змазки, що покриває шкіру малюка, стає більше, а на голові з’являються перші волосинки.
Кісткова тканина недостатньо тверда-так плоду буде легше пройти по родових шляхах. На 8 місяці печінка малюка починає накопичувати залізо, яке дуже важливо для процесу кровотворення в перший рік життя. Саме тому майбутній матусі необхідно отримувати необхідну і для неї, і для плоду кількість заліза під час вагітності. До кінця 8 місяця його легені будуть досить добре розвинені, і навіть якщо малюк з’явиться завчасно, він зможе дихати. Зараз малюк важить близько 2,500 кг, а його зріст становить 40-45 см.
Серцеві скорочення у плода досягають частоти скорочень новонароджених (120-160 ударів / хвилину), а його серцебиття реєструється на КТГ! На 8 місяці в легенях активно виробляється сурфактант, який необхідний для розгортання легеневої тканини при народженні.
Малюк росте швидко, а дно матки піднімається до мечоподібного відростка грудини і реберних дуг. З цієї причини Вам може бути складно сидіти і нахилятися, може з’явитися задишка.
Зараз важливо сконцентруватися на позитивних емоціях і якомога більше спілкуватися зі своїм малюком. Зовсім скоро Ви станете мамою!
9 місяць — жінка активно готується до пологів. Передбачити точну дату складно, оскільки неможливо обчислити точну дату запліднення. Зазвичай, вагітність триває 280 днів (40 тижнів). Найчастіше дату пологів вираховують по останній менструації: перший день останньої менструації + 280 днів.
До 40-го тижня дно матки знову опускається до середини відстані між пупком і мечоподібним відростком, зменшується задишка, жінці знову комфортно сидіти. Голівка малюка опускається, а Ви знову можете відчувати больові відчуття внизу живота.
Напередодні пологів жінки відзначають появу слизових виділень — це відходить слизова пробка, яка сигналізує про готовність шийки матки до пологів.
Ваш малюк важить від 2,500 до 5,000 кг, його зріст досягає від 48 до 54 см. Його шкіра блідо-рожева, а підшкірна клітковина вже досить розвинена. Голівка малюка покрита волоссям довжиною приблизно 2 см, нігтьова пластина сформувалася, хрящики вушок і носика стали пружними.
Зараз Вам потрібно запастися енергією: спіть не менше 8 годин, проводьте час на свіжому повітрі, збалансовано харчуйтеся.
Якщо Ви періодично відчуваєте легкі скорочення у матці, не лякайтеся, це організм готується до пологів.
А на скільки Ви готові до пологів? Перегляньте перелік речей, які потрібно взяти з собою до пологового будинку.